niedziela, 30 kwietnia 2017


Czyszczenie tynku cementowo-wapiennego

W jednym z poprzednich wpisów poruszałam temat tynku, na jaki się zdecydowaliśmy w naszym domu. Uzasadniłam także nasz wybór, więc jeśli kogoś to ominęło, a nie wie czy w swoim domu wykonać tynk gipsowy czy cementowo-wapienny, zapraszam do lektury. Pisałam także, że tynk, który został u nas wykonany musi być wyczyszczony przed pomalowaniem ścian. Dlatego dziś napiszę kilka słów o czyszczeniu tynku.

Ekipa tynkarska poleciła nam, by tynk po wyschnięciu wyczyścić szlifierką z tarczą, na którą zakłada się papier ścierny. Jednak znajomi, którzy próbowali zastosować to rozwiązanie, odradzili nam ze względu na to, że nie mając wprawy, można sobie miejscami przetrzeć ścianę, co spowoduje, iż będzie ona wyglądać brzydko. W związku z tym mąż postanowił czyścić ściany ręcznie z użyciem papieru ściernego o grubości 60. Efekt okazał się mało zadowalający, w dodatku trzeba było się namęczyć, by wyczyścić mały kawałek ściany. 

Polecano nam także czyszczenie kamieniem szlifierskim, ale nie mogliśmy kupić takiego, który wygodnie trzymałoby się w ręce. Dlatego mąż postanowił do czyszczenia użyć cegły silikatowej. Okazało się, że jest to najlepsze rozwiązanie, a praca idzie zdecydowanie szybciej niż z użyciem papieru ściernego. Efekt też jest znacznie lepszy. 


Ściana przed wyczyszczeniem 




     
Ściana po wyczyszczeniu

Jeszcze kilka popołudni i ściany parteru będą gotowe do dalszej obróbki przed pomalowaniem. A tymczasem czekamy na wykonanie instalacji gazowej, by można było spokojnie ruszać z pracami wykończeniowymi, bez obaw, że będzie trzeba przewiercać się na wylot przez ścianę z pięknie ułożonymi płytkami. Instalator trochę się ociąga, pogoda też ostatnio nie sprzyjała, a część instalacji musimy wykonać na zewnętrznej ścianie budynku, więc dalej czekamy na ładną pogodę i pana gazownika. Oby szybko te prace zostały ukończone, bo już nie mogę się doczekać kolejnego etapu prac :)  



31 komentarzy :

  1. Gratuluję ciężkiej pracy! Powodzenia w dalszych etapach budowy :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Trzymam kciuki żeby wszystko się udało:) wykańczanie wnętrz to spore wyzwanie!

    OdpowiedzUsuń
  3. Batdzo ciekawy artykuł. Na pewno przyda mi się ta wiedza w niedalekiej przyszłości.

    OdpowiedzUsuń
  4. Dla mnie najlepsze pewnie byłoby urządzanie pomieszczeń :D Chociaż w takim dużym domu, to pewnie nie lada wyzwanie, żeby wszystko było spójne i takie jak nam się podoba :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To fakt, nie jest łatwo zagospodarować taką przestrzeń i wszystko dobrać do siebie. Zwłaszcza, że salon, kuchnię i hol mamy połączone niemal w jedno pomieszczenie i tam koniecznie musi być podobny styl. Ale mam nadzieję, że podołamy. Plan urządzenia już jest, a to dużo :)

      Usuń
  5. Zazdraszczam! My narazie na etapie mieszkania jesteśmy :D
    Ale cała radocha przed Tobą - urządzanie!!!!! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właśnie nie do końca radocha. Nie możemy się mężem zdecydować tak na 100%, co chcemy. Niby mamy koncepcję i pasowałoby się jej trzymać, ale jest tyle różnych rzeczy, że ciężko podjąć ostateczną decyzję. My jednak nie nadajemy się do urządzania, bo za wiele nam się podoba. Naszymi pomysłami można kilka domów urządzić ;)

      Usuń
  6. Podziwiam i życzę powodzenia na kolejnych etapach budowy :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Też myślimy o kupnie domu. Dzięki za porady, mogą się przydać :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli tylko dom w stanie deweloperskim, to z pewnością porady się przydadzą. Natomiast przy domu do remontu tynk raczej nie będzie skuwany i robiony od nowa. W każdym razie życzę powodzenia w poszukiwaniach swojego lokum :)

      Usuń
  8. O, nas czeka remont - informacje na pewno się przydadzą :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W takim razie trzymam kciuki i życzę wytrwałości, bo remont to nic przyjemnego. Przynajmniej dla mnie, bo nie cierpię remontów i tego kurzu. Ja się cieszę, że przez kilkanaście lat będziemy mieli spokój z większym remontowaniem, bo raczej nie zamierzamy domu demolować, by było to potrzebne co kilka lat. Ale efekty zawsze są super, dlatego warto to przetrwać. Powodzenia!

      Usuń
  9. Ale pięknie, trzymam kciuki, by wszystko się udało :)

    OdpowiedzUsuń
  10. też chcemy taki tynk zastosować jak już przyjdzie czas :) porada może się przydać ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pewnie, że porada się przyda, zwłaszcza, gdy ktoś faktycznie sprawdził jakiś sposób ;)

      Usuń
  11. Praca wre, a postępy widać za każdym razem :) Oby tak dalej!

    OdpowiedzUsuń
  12. Ale jesteście wytrwali. Rodzaje tynku raczej nigdy mi się nie przydadzą, ale ciesze się, że tak pięknie Wam idzie. Pozdrowienia

    OdpowiedzUsuń
  13. Nie spodziewałbym się że tynk tego rodzaju trzeba czyścić. Efekt po cegle całkiem niezły, czasami proste rozwiązania są najlepsze :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. My też się nie spodziewaliśmy, dopóki nam nie powiedzieli o tym tynkarze. Z reguły na tynk cementowo-wapienny robi się ładź. Dla nas jednak wystarczający efekt jest osiągnięty dzięki wyczyszczeniu tynku z luźnego piasku. Przecież nikt nie będzie stał z nosem przy ścianie i patrzył czy to gładź czy nie, a zawsze trochę się zaoszczędzi ;)

      Usuń
  14. Ostatnio przy okazji remontu naszego starego już domu też polecali nam ten sposób. Jest trochę więcej pracy ale efekt zadowala.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj tak, pracy przy tym nie jest mało, jak wspomniałam wyżej, jest to tańsze od wykonania gładzi.

      Usuń
  15. Jakieś szczególne różnice są między czyszczeniem tynku który opisałaś a tradycyjnymi sposobami? Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Na prawdę gratuluje i podziwiam wiem ile jest pracy w domu sam jestem w trakcie budowy chociaz u mnie najwieksza robote robią pracownicy, pozdrawiam i życze powodzenia

    OdpowiedzUsuń
  17. Bardzo dobrze wyszło. Super pewnie sporo pracy w to poszło ale efekt widać że jest.

    OdpowiedzUsuń
  18. Efekty już pewnie są widoczne bardzo fajnie to wygląda i dobrze się prezentuje jak dom zostanie wykończony to dopiero zobaczycie cały efekt.

    OdpowiedzUsuń
  19. Efekty już pewnie są widoczne bardzo fajnie to wygląda i dobrze się prezentuje jak dom zostanie wykończony to dopiero zobaczycie cały efekt.

    OdpowiedzUsuń
  20. Ja nie lubię remontów u nas jak mąż coś robi to wszędzie brudno a ja biegam i sprzątam ale jak już jest coś zrobione to efekty widać

    OdpowiedzUsuń
  21. Super metoda muszę wykorzystać ja do wyczyszczenia swojego tynku cementowo wapiennego.

    OdpowiedzUsuń
  22. Szczerze powiem że pierwszy raz się spotykam z takim czymś, zazwyczaj każdy poleca papier do szlifowania, pomysł ciekawy postaram się go prze próbować.

    OdpowiedzUsuń